چمدان:اقدامات فوری حفاظتی پس از ۳ روز بارندگی شدید در چغازنبیل انجام گرفت.

«عاطفه رشنویی» مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اعلام این خبر گفت: به محض پایان گرفتن باران سیل‌آسای روزهای اخیر، کار حفاظت اضطراری و رفع تغییراتی که باران ایجاد کرده بود، آغاز شد.
رشنویی با اشاره به بارش ۱۰۰ میلی‌متری باران طی ۳ روز، خبر داد: طبیعتا با افزایش قدرت عوامل آسیب‌زا، کار حفاظت معمول نیز باید شکل اورژانسی و فشرده بگیرد. بنابر این با قطع بارندگی، ۲۰ نیروی کار به بخش عملیاتی پایگاه چغازنبیل اضافه شدند و اصلاح تاثیرات باران در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ رشنویی با اشاره به باران‌های سیل‌آسای پاییزی در خوزستان، تاکید کرد: البته ما پیش‌بینی‌های لازم برای کنترل اثرات ناشی از این بارندگی‌ها را داشتیم. به همین جهت، پیش از شروع بارندگی، ورود گردشگران به محوطه میراث جهانی چغازنبیل متوقف شد و این توقف تا پایان عملیات حفاظت و مرمت فوری ادامه خواهد داشت.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با تاکید بر این که حفاظت یک امر دایمی است، ادامه داد: غافلگیری در تغییرات فصلی برای محوطه‌های میراث جهانی و تحت حفاظت معنایی ندارد و برنامه‌ریزی سالانه می‌تواند خسارت‌های طبیعی را به حداقل برساند.