چمدان : مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به آماده بهره برداری شدن گذر فرهنگی مازاری گفت: قرار است این گذر بعنوان اولین گذر فرهنگی فردا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یزد افتتاح شود.

مجید جوادیان زاده افزود این طرح با هدف احیای شهرسازی فرهنگ مدار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و با همکاری شهرداری یزد آماده بهره برداری شده است.

وی با اشاره به کارکردهای فرهنگی و اجتماعی گذرهای فرهنگی، تصریح کرد: خارج شدن از فضای بسته فرهنگی و هنری و رفتن به سمت اجتماعی شدن فرهنگ و هنر از اهداف مهم گذرهای فرهنگی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد ادامه داد:گذرهای فرهنگی جدا از معماری اصیل و زیبای خود در گذشته محلی برای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری بوده اند، بنابراین سعی می کنیم با احیاء گذر مازاری ها رونق بخش فعالیت های فرهنگی و هنری برای مردم یزد باشیم.

به گفته جوادیان زاده، فضای بیرون گذر فرهنگی مازاری برای تمرکز فعالیت های فرهنگی و هنری اختصاص داده شده است.

وی افزود: تئاتر خیابانی، نمایشگاه هنرهای تجسمی، کتابفروشی و برنامه هایی نظیر نقد کتاب از جمله برنامه هایی است که قرار است در گذر فرهنگی مازاری اجرا شود.

به گزارش چمدان، در خیابان کاشانی یزد کوچه ای هست که نامش توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند: کوچه مازاری ها.مازاری ها کارخانه ها و یا در عمل آسیاب هایی هستند که در آن ها چیزی را می سایند. لغت مازاری از واژه ماز به معنی چرخ و نورد می آید. حناسایی ها که در آن رنگ حنا را می ساییده اند خاص ترین نوع این کارخانه های کوچک هستند.یزدی ها می گویند نوع سنگی که حنا را با آن می سایند از کوه های مهریز در نزدیکی یزد می آید و خاص است.

وجود چندین رستوران سنتی ، مازاری ها و عطاری هایی که به بخشی از میراث ناملموس این شهر بدل شده اند در کنار واحدهای فرهنگی این فرصت را پدید می آورد تا گردشگران خاطره سفری به یادماندنی را در ذهن ثبت کنند . اگر نوروز راهی شهر زیبای یزد شدید حتماً به این گذر تاریخی سر بزنید.