چمدان: محمود احمدی نژاد از زمانی که وارد نهاد ریاست جمهوری شد تلاش می‌کرد با موج سواری بر کوروش کبیر، احساسات مردم و تاریخ دوستان را همراه با خود کند. اظهاراتی که همواره از سوی برخی اصولگرایان با واکنش‌های تندی همراه می‌شد. ضمن اینکه با توجه به عملکرد او در میراث فرهنگی، تاریخ دوستان، علاقه مندان به فرهنگ و میراث تاریخی کشورمان نیز حرف‌های او را عوام فریبانه می‌دانستند.

  زاغه‌نشینی‌ در عرصه میراث جهانی بم | شاهکار دولت احمدی‌نژاد و خطری که ارگ بم را تهدید می‌کند

یکی از جنجالی‌ترین اظهارات احمدی نژاد درباره کوروش به یک گفتگوی تلویزیونی او برمی‌گردد. او در شهریور سال ۱۳۸۹ در این گفتگو به منشور کوروش اشاره کرد و گفت: احترام به ملت‌ها، تحمیل نکردن سلطنت بر دیگر ملت‌ها از طریق جنگ، جلوگیری از ظلم، مجازات ظالم، منع بیگاری، آزاد بودن همه ابناء بشر، حق انتخاب محل سکونت برای مردم، حق انتخاب در اشتغال و منع برده‌داری از ویژگی‌های منشور کوروش است. تخصصی در این باره ندارم که بگویم کورش ذوالقرنین یا پیامبر بوده، اما مشخص است که او آدم خوبی بود.

احمدی نژاد با بیان اینکه تجلیل از کورش ملی‌گرایی نیست. او یک شخصیت برجسته است که البته افتخار می‌کنیم او هم ایرانی بود ادامه داد: این اظهارات تایید نظام شاهنشاهی هم نیست، قاجار و پهلوی آبروی همه ایران را بردند؛ معنایش این هم نیست که در حکومت کورش خلاف و جرم نبوده است. مثل جمهوری اسلامی که حکومتی عادل است و می‌خواهد معنویت را پیاده کند، ولی غفلت هم گاهی دیده می‌شود.

رییس جمهور سابق با مقایسه‌ای میان عصر حاضر و دوران کورش در این گفتگوی تلویزیونی گفت: امروز در دنیا تقریبا همه عقلا و سیاستمداران به این نتیجه رسیده‌اند که دو قدرت و مدیریت در جهان است که یکی آمریکا و دیگری ایران است. مدیریت آمریکایی تجربه شد. سوال دارند که مدیریت ایرانی چگونه است و اگر بخواهد در دنیا مناسبات را تنظیم کند، چگونه تنظیم خواهد کرد؟

احمدی‌نژاد نوع حکمرانی کورش را نمونه‌ای از مدیریت ایرانی بر جهان خواند و گفت: این نوع حکومت متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش و قبل از اسلام است. پس از اسلام و آشنایی ملت ایران با قرآن، پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) این نوع مدیریت بسیار بهتر شده است.

محمود احمدی نژاد - تخت جمشید - کوروش - کورش
احمدی نژاد در سال‌های بعد از این گفتگویش نیز بر موج کوروش سوار بود و پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سال ۱۳۹۵ به شیراز رفت و از تخت جمشید و مقبره کوروش بازدید کرد

حسین شریعتمداری مدیر مسؤول کیهان پس از این اظهارات به احمدی نژاد حمله کرد و گفت: چرا با منشور کوروش عرق شرم بر پیشانی ملت می‌نشانید؟! شریعتمداری نوشت: شاید گفته شود آقای احمدی نژاد معتقدند کوروش همان ذوالقرنین است و از آنجا که در کلام خدا، از ذوالقرنین به نیکی یاد شده است، ایشان نیز منشور کوروش را به عنوان یک سند الهی و پیام یکی از پیامبران! مطرح کرده‌اند! که باید گفت؛ جناب احمدی نژاد در همان مصاحبه تاکید می‌کند که نمی‌داند کوروش همان ذوالقرنین است یا نه؟ و اساساً به این مسئله کاری ندارد. ضمن آن که برپایه اعتقادات به اثبات رسیده اسلامی، تنها آن بخش از کلام پیامبران الهی قابل استناد است که در قرآن – یعنی تنها کتاب آسمانی تحریف نشده – آمده است، بنابراین احتمال مورد اشاره نیز بی اساس است و جایی برای طرح ندارد.

احمدی نژاد در سال‌های بعد از این گفتگویش نیز بر موج کوروش سوار بود و پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سال ۱۳۹۵ به شیراز رفت و از تخت جمشید و مقبره کوروش بازدید کرد. او در سال ۱۳۹۷ نیز عکس خود در تخت جمشید را همزمان با گرامیداشت روز کوروش منتشر کرد.

احمدی نژاد امروز و پس از امضای تحریم‌های جدید علیه ایران توسط ترامپ باز هم با یادآوری کورورش نامه‌ای به ترامپ نوشت. احمدی نژاد در این نامه خطاب به رییس جمهور آمریکا نوشته است: به خود آیید و بیندیشید که شما در مقایسه با حاکمیت جهانی ایرانیان و مدیریت مقتدرانه و در عین حال انسانی، عادلانه و بشردوستانه‌ کورش کبیر، علی رغم برخورداری از جنگ افزارها و قوای نظامی هزاران بار قوی‌تر و مخرب‌تر، منطقاً و عملاً از چه جایگاهی برخوردارید و آگاه باشید که ملت فهیم و شریف ایران و نیز افکار عمومی جهان درباره منطق فکری و منش عملی شما چگونه قضاوت خواهند کرد.

  احمدی‌نژاد «زرتشت» را «شهید» خواند | تصویر متن و عکس توییت احمدی‌نژاد
  میراثِ ‌احمدی‌نژادی‌ها برای میراث | آبروی موزه‌ای که میزبان آثار لوور است را چگونه به حراج می‌گذارید؟ | حرف‌ها و تهدیدهای تکراری؛ از سال ۸۹ تا ۹۶
  واکنش مدیرکل امور موزه‌ها به ادعای رئیس میراث دوره احمدی‌نژاد | مدیران غیرمتخصص عوام‌گونه حرف می‌زنند | اشیاء موزه ملی جابجا نشده است | امین اموال اشیاء را به رئیس جمهور هم نمی‌دهد