چمدان: یاسر جعفری با بیان این خبر افزود: مرمت سردر تاریخی ساختمان پلیس آگاهی تهران در خیابان وحدت اسلامی نیز از چندی پیش توسط سازمان زیباسازی و با نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع شده است. عملیات مرمت این دو اثر تاریخی تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید.

وی با بیان اینکه سردر ساختمان آگاهی و مجموعه پلیس میدان ارگ آسیب‌های زیادی دیده است گفت: مرمت و بازسازی این بناها با اعتبار ۳۰۰ میلیون تومانی در حال انجام است.

معاون سازمان زیباسازی شهرداری تهران همچنین به برنامه ساماندهی و مرمت شهری جداره تاریخی ناصر خسرو، خیابان سعدی و میدان انقلاب اشاره و بیان کرد: این رویکرد از برنامه‌های مهم ماست که با همکاری کسبه و مالکان تا سال آینده انجام می‌شود.

ردیف

برنامه‌های معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی تهران برای مرمت بناهای تاریخی

۱

مرمت سردر مجموعه تاریخی پلیس میدان ارگ واقع در مجاورت کاخ جهانی گلستان که در عهد قاجار دفتر کار امیرکبیر بوده است

۲

سردر تاریخی ساختمان پلیس آگاهی تهران در خیابان وحدت اسلامی

۳

ساماندهی و مرمت شهری جداره تاریخی ناصر خسرو، خیابان سعدی و میدان انقلاب

۴

تملک مجموعه تئاتر نصر بوشهری و احیای محور خیابان لاله‌زار تهران

۵

مرمت خانه مینایی در منیریه

۶

مرمت بی‌بی‌شهربانو (به عنوان سایت موزه تاریخ شهر تهران)

۷

سند میراث صنعتی برای نخستین بار در دو کارخانه قدیمی سیمان یا آرد در جنوب پایتخت

جعفری همچنین از تملک مجموعه تئاتر نصر بوشهری و احیای محور خیابان لاله‌زار تهران توسط سازمان زیباسازی خبر داد و به ایرنا گفت: این مجموعه‌ها با مبلغ ۶ میلیارد تومان از نهادهای کمیته امداد و جهاد دانشگاهی خریداری شد که اینک در مرحله تهیه طرح و اقدام اساسی مرمتی قرار دارد.

  ماجرای خواندنی ۱۸ سینمای خیابان لاله‌زار و سرنوشت اسف‌بار آنها | تصاویر تاریخی سینماهای قبل از انقلاب | وقتی طهرانی‌ها برای دیدن یک فیلم هجوم بردند

وی ادامه داد: بنای این تئاتر یکی از نقاط کلیدی احیای خیابان لاله زار به شمار می‌رود که پس از آن نیز درصدد هستیم با رویکرد مشارکتی و تسهیل‌گری با کسبه به صورت پلاک به پلاک مسیر را با رویکرد اولیه آن مرمت کنیم.

معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی تهران همچنین گفت: همچنین مرمت خانه مینایی در منیریه در بهمن ماه جاری آغاز شده است.

جعفری ادامه داد: طرح میدان امین السلطان در چهارراه مولوی، طرح مرمت بی بی شهربانو (به عنوان سایت موزه تاریخ شهر تهران) و نیز تدوین سند میراث صنعتی برای نخستین بار در دو  کارخانه قدیمی سیمان یا آرد در جنوب پایتخت در دستور کار این نهاد است.

  ماجرای عجیب خیابان لاله‌زار ؛ از باغ‌وحش تا سینما و الکتریکی | خوش‌شانس‌ترین بنای لاله‌زار پس از عشق شاه به شانزه‌لیزه | تصاویر خاطره انگیز از طهران قدیم