چمدان : پس از فوران آتشفشان آگونگ و رسیدن هشدار به بالاترین سطح ممکن که همراه با تشکیل ستون‌های عظیمی از خاکستر در آسمان بود دست‌کم ۴۴۵ پرواز لغو شد و ۵۹هزار گردشگر در فرودگاه بالی سرگردان شدند.

دنپاسار، مرکز استان بالی، مقصد مهمی برای تعطیلات است که همه ساله میلیون‌های گردشگر خارجی را جذب می‌کند اما از صبح دوشنبه، همزمان با افزایش سطح هشدار فوران آتشفشان، فرودگاه این شهر بسته شد.

سازمان کاهش بلایای طبیعی اندونزی اعلام کرد که فرودگاه بین‌المللی جزیره بالی به‌مدت ۲۴ ساعت بسته خواهد بود و مقامات روز سه‌شنبه پس‌از بررسی موقعیت درخصوص بازگشایی آن تصمیم خواهند گرفت. فرودگاه بین‌المللی کوچکی که در لومبوک، جزیره همسایه بالی، وجود دارد هم از روز یکشنبه و درپی تشکیل توده‌های خاکستر بسته شد.

445 پرواز به دلیل رسیدن فوران آتشفشان آگونگ به سطح هشدار ۴ لغو شد

هیات ملی برای مدیریت بلایا در فیسبوک نوشت: «پرتاب متناوب خاکستر بعضی اوقات با فوران‌ها و صداهای ضعیف انفجار همراه است که از فاصله ۱۲ کیلومتری قله شنیده می‌شوند. شراره‌های آتش هم به‌طرز روبه‌افزایشی هنگام شب دیده می‌شوند. این علائم همگی از فوران بزرگ‌تر بالقوه‌ قریب‌الوقوعی حکایت دارد.»

بنابر گزارش‌های اعلام‌شده، موقعیت آتشفشان از سطح هشدار ۳ به سطح ۴ هشدار رسیده و بنابراین، خانه‌های منطقه تا فاصله ۱۰ کیلومتری از این کوه تخلیه شده‌اند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی اندونزی هم اعلام کرد که سطح هشدار در ساعت ۶ بامداد روز دوشنبه افزایش یافت زیرا آتشفشان از فوران‌های بخار به فوران‌های گدازه‌ای رسیده است.

نامه لغو پروازها در تاریخ دوشنبه ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷

مقامات دولتی و محلی هم از روز یکشنبه به دلیل گسیل توده‌های خاکستر و بخار در آسمان بالای این جزیره تا فاصه ۶ هزارمتری، هشدارهای مربوط به پرواز اطراف کوه آگونگ را افزایش دادند. جزیره بالی یکی از مناطق بسیار محبوب برای تعطیلات است.

در حال‌ حاضر، خاکستر سطح جاده‌ها، خودروها و ساختمان‌های نزدیک آتشفشان را در شمال‌شرق جزیره بالی پوشانده است و خبرگزاری دولتی آنتارای اندونزی هم از تابش‌های سرخی هنگام شب عکس‌برداری کرده که از فوران گدازه خبر می‌دهند.

لاهار یا گِل‌رودها هم در چند منطقه دارای سراسیبی به جریان افتاده‌اند و همین مسئله موجب شده که مقامات درخصوص نزدیک‌شدن مردم به مناطق نزدیک رودخانه هشدار دهند.

پرتاب متناوب خاکستر بعضی اوقات با فوران‌ها و صداهای ضعیف انفجار همراه است که از فاصله ۱۲ کیلومتری قله شنیده می‌شوند

سازمان کاهش بلایای طبیعی اندونزی اعلام کرده است که ۱۰۰هزار روستایی باید سریعا از منطقه خطر دور شوند این درحالی‌است که فقط کمتر از نیمی از آن‌ها این منطقه را تخلیه کرده‌اند.

سخنگوی این سازمان در این خصوص توضیح داد که حدود ۴۰هزار نفر منطقه خطر را ترک کرده‌اند اما بقیه هنوز در خانه‌هایشان مانده‌اند زیرا احساس امنیت می‌کنند یا نمی‌خواهند دام‌هایشان را رها کنند.

موقعیت آتشفشان از سطح هشدار ۳ به سطح ۴ هشدار رسیده و بنابراین، خانه‌های منطقه تا فاصله ۱۰ کیلومتری از این کوه تخلیه شده‌اند

جزیره بالی برای موج‌سواری‌ها، سواحل زیبا و معابد تاریخی‌اش شهرت جهانی دارد و فقط سال گذشته میزبان ۵ میلیون گردشگر بود اما از ماه سپتامبر (شهریور) که لرزش‌های آتشفشانی کوه آگونگ افزایش یافت صنعت گردشگری و کسب‌وکار ناشی از آن تا حد قابل توجهی کساد شد.

کوه آگونگ با ارتفاع ۳ هزار متر در قسمت شرق جزیره بالی ایستاده است. پیش‌ از این، آخرین باری که این کوه فوران کرد در سال ۱۹۶۳ بود که در اثر آن، بیش از هزار نفر کشته شدند و چند روستا نابود شد.

جزیره بالی برای موج‌سواری‌ها، سواحل زیبا و معابد تاریخی‌اش شهرت جهانی دارد و فقط سال گذشته میزبان ۵ میلیون گردشگر بود اما از ماه سپتامبر (شهریور) که لرزش‌های آتشفشانی کوه آگونگ افزایش یافت صنعت گردشگری و کسب‌وکار ناشی از آن تا حد قابل توجهی کساد شد

 

جدول مرگبارترین فوران‌های آتشفشانی تاریخ

مجموع کشته‌هاآتشفشانمنطقهسال
بیش‌از ۷۱هزار نفرکوه تامبورااندونزی۱۸۱۵
بیش‌از ۳۶هزار نفرکوه کراکاتوآاندونزی۱۸۸۳
بیش‌از ۳۰هزار نفرکوه پله‌ئیمارتینیک۱۹۰۲
۲۳هزار نفرکوه نوادو دل‌روییزکلمبیا۱۹۸۵
بیش‌از ۱۵هزار نفرفوران هوآیناپوتیناپرو۱۶۰۰
۱۵هزار نفرکوه اونزنژاپن۱۷۹۲
۱۰هزار نفرفوران لاکیایسلند۱۷۸۳
۱۰هزار نفرکوه کِلونداندونزی۱۵۸۶
۶هزار نفرکوه سانتا ماریاگوآتمالا۱۹۰۲
۵هزار نفرکوه کلونداندونزی۱۹۱۹